ЕКГ (Електрокардиограма)
- Начало
- Услуги
- ЕКГ (Електрокардиограма)
ЕКГ e едно от най-честите изследвания в рутинната клинична практика. Изследването е неинвазивно, информативно и лесно за изпълнение.
Най-често ЕКГ се прави по повод на някои от следните симптоми:
- Сърцебиене - чувство за ускорена сърдечна дейност
- Прескачане на сърцето (екстрасистоли) – болните често го описват като чувство на временно спиране, замиране или усещане на внезапен силен сърдечен удар
- Притъмняване пред очите, световъртеж, внезапна обща слабост, бледост и изпотяване
- Пристъпи на краткотрайна загуба на съзнание (синкоп) и гърчове
- Отделяне на по-голямо количество светла, бистра урина след пристъпи от сърцебиене
- Тежест или болки в сърдечната област
- Повишено артерилно налягане
Електрокардиографията се използва за разпознаване на ритъмни и проводни нарушения и за диагностициране и локализиране на хипертрофия на миокарда, исхемия или миокарден инфаркт. Може да бъде информативна за електролитен дисбаланс и лекарствена токсичност.
В помощ на диагностиката освен стандартната 12- канална ЕКГ могат да се направят и:
- Работна (стрес) ЕКГ проба - чрез записване на ЕКГ по време на прогресивно увеличаващо се натоварване (на бягаща пътека или колело), могат да се установят провокирани от натоварването аритмии или исхемия. Работната проба се използва за потвърждаване на клиничната диагноза исхемична болест на сърцето, но е полезна за определяне на риска при пациенти с коронарна болест.
- Амбулаторната ЕКГ (Холтер мониториране) - представлява продължителен запис на електричната работа на сърцето, чрез електроди, които се прикачат към портативен рекордер. Тази техника е полезна за откриване на преходни епизоди от аритмия или исхемия, които рядко могат да се регистрират по време на краткия запис на ЕКГ.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Не е необходима специална предварителна подготовка. Важно е да съобщите на лекаря за всички лекарства, които приемате, защото някои медикаменти могат да повлияят на електрокардиограмата.
Преди изследването трябва да се въздържате от обилно хранене, пушене, прием на алкохол, наркотици. Желателно е да се избягва тежката физическа работа.
Електрокардиографията се прави на разсъблечен до кръста пациент, необходимо е също така да се премахнат чорапите.